Saç PRP uygulaması

PRP uygulaması son yıllarda tıpda son derece yaygın uygulanan, hücre ve doku yenilenmesinde son derece faydalı olduğu kanıtlanmış bir uygulamadır. Uygulanışı son derece basittir. Hastadan 10-20 cc. kan alınır, özel bir sanrtifüjde özel bir devirde santrifüje edilir. Bunun sonunda tüpün içindeki kan 3 kısıma ayrılır. En üstte serum kalır. Serum tek başına hücre yenilenmesini sağlamaz. En altta kırmızı kan hücreleri toplanır. Kırmızı kan hücreleri de hücre yenilenmesi açısından faydasızdır. Tüpün orta kısımında toplanan bulanık beyaz, trombosit ve hücre yenilenmesi ile ilgili tüm maddeleri, hormonları içeren, Buffy coat denen kısım ayrılır. İşte PRP (yani trombositten zengin plasma) denen ve doku yenilenmesi için kullanılacak kısım budur.

PRP nin tıpda kullanımı çok yaygınlaşmıştır, nerede ise kullanmayan branş yoktur. En basit örnek ortopedi uzmanlarının PRP'yi eklem boşluğuna enjeksiyon uygulamalarıdır. Ortopedi uzmanları zedelenmiş kıkırdak yapısını onarmak için eklem içine PRP uygulamaktadırlar. Ateşli silah ile yaralanma gibi durumlarda da yarada iyileşmeyi hızlandırmak için PRP kullanılmaktadır. Cilt çatlaklarının giderilmesinde, cildin tazelenmesi ve hidrasyonu için de PRP kullanılabilir.

PRP nin saç ekimine etkisi, ekilen köklerin tutunmasını artırarak, zayıf saç köklerini güçlendirerek olmaktadır. Hem ekilen hem de varolan köklere etkisi olur. Bu yüzden saç ekimi yapılmadan, sadece zayıf saç köklerini güçlendirmek için dahi yapılabilir.

PRP nin etkisi hem hızlı hem de uzun etkilidir. İçeriğindeki trombositler ve antioksidan maddeler ile hemen etki gösterir. Ayrıca içeriğindeki bazı kemotaksik maddeler ve hormonlar yüzünden enjekte edildiği bölgeye kandaki iyileştirici madde ve trombositleri çekmeye 3-6 ay daha devam ettiği gösterilmiştir. Çok kısa süren, maliyet olarak ekonomik bir uygulama için etkisi hem çok faydalı olmakta hem de uzun sürmektedir.

PRP içeriği tamamen hastanın kendi kanındaki hücreler ve maddelerden oluştuğundan herhangi bir yan etkisi yoktur.

PRP, saç ekimi ile birlikte yapılabildiği gibi tek başına da yapılabilir. Tek başına uygulandığında kişinin ihtiyacına göre 3-6 hafta ara ile 4-5 kez uygulanır.

Bu konuda hemen, şu an doktorunuza canlı ve görüntülü olarak danışabilirsiniz. Siteye girdiğiniz cihazda (bilgisayar, tablet, telefon) Skype programı kurulu ise yukarıdaki resime (linke) tıklayarak Op. Dr. Oytun İdil ile görüntülü görüşebilirsiniz.. Web sitemize akıllı telefonunuzdan ulaşıyorsanız aşağıdaki resme (linke) tıklayarak hemen, şu an Dr. Oytun İdil'i telefondan arayabilirsiniz..

İdil Hair Transplant